logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Pogba og de store forventninger

Pogba og de store forventninger

Med et prisskilt på knap 800 millioner kroner er forventningerne til Paul Pogba med rette enorme. Kritikerne har nærmest allerede puttet ham i flopkategorien og kalder ham spild af penge, mens andre ser et kæmpe potentiale. Men hvad skal der egentlig til, hvis han skal kaldes en succes?

 

Af Rasmus Onslev Kremmer

 

Talentet er uomtvisteligt. Men det kan diskuteres, om han nogensinde bliver verdens bedste fodboldspiller. Og behøver han egentlig blive det for at være prisen værd? Hvornår er man overhovedet 800 millioner kroner værd? Og er transferen ikke bare symbolet på et marked, der er løbet løbsk?

Spørgsmålene er mange, når talen falder på Paul Pogba, og svarene kommer vi formentlig til at vente på et stykke tid endnu. Det er i hvert fald urimeligt at kalde ham et flop allerede, selv om mange med rette sætter spørgsmålstegn ved hans præstationer indtil videre. Han har været forholdsvis anonym på et Manchester United-hold, der endnu ikke har fundet melodien i denne sæson, omend det blev til en scoring søndag mod bundholdet Swansea Og ja – man kan godt forvente, at han tager dirigentstokken og dikterer musikken på Mourinhos hold.

Men manden har spillet ganske få kampe. Det er dog bekymrende, at han stadig ikke har fundet sin rolle på holdet. Når klubben bruger så mange penge på en spiller, må man forvente, at Mourinho har en klar plan med ham. Det virker ikke helt sådan lige nu. Samtidig siger hovedpersonen, ifølge Manchester Evening News, selv, at hans bedste position er længere fremme, end han har spillet i de fleste kampe for Manchester United indtil videre.

”Jeg forsøger at tilpasse mig. Jeg er en spiller, der hellere vil fremad. Manageren giver mig nogle instruktioner, som jeg prøver at følge. Jeg skal vinde bolde og lave defensivt arbejde, og det koster mig lidt at spille anderledes.”

Pogba har hele pakken

Det er imidlertid ikke svært at se, hvad det er, Pogba kan - og som de andre midtbanespillere i klubben ikke helt mestrer. Han kan drive bolden fremad. Han kan ene mand sætte et par modspillere og bringe sit hold i overtal. Og han kan gøre det uventede, hvad enten det er et skud på mål eller en vanvittig aflevering. På den måde passer han nok meget godt ind i Mourinhos filosofi, hvor det handler om at være direkte. Han er eksempelvis også den Manchester United-spiller, der har skabt flest chancer indtil videre. Samtidig har han en fantastisk fysik – han er nærmest skabt til Premier League.

Problemet er bare, at han alt for ofte træffer de forkerte beslutninger. Misser lette afleveringer eller laver for mange finter og mister bolden. Det er som om, at han prøver for meget. På den måde kan det virke paradoksalt, at verdens dyreste fodboldspiller er bedst, når han gør det simple. Men det er altså ikke en Cristiano Ronaldo eller en Lionel Massi, som Manchester United har købt.   

Hvis Pogba finder balancen mellem at løbe med bolden, aflevere, afslutte og lave finter, er der imidlertid tegning til noget godt. Mourinho skal til gengæld finde den rette placering til ham på banen, den rette midtbanemakker og den rette formation. For er han 10er, 8er eller 6er?

Men hvor skal han spille?

Det er ganske tydeligt, at Pogba lider under, at Mourinho hverken har fundet sin idealopstilling eller den perfekte partner til Pogba på midten.

I de første kampe spillede Pogba med Marouane Fellaini ved siden af og Wayne Rooney foran. Det var dog tydeligt, at det ikke fungerede. Rooney tog plads, når Pogba skulle frem ad banen, og det blev for tungt og med for store bevægelser med Fellaini. Mod Leicester og Stoke, hvor både Manchester United og Pogba spillede noget af det bedste hidtil i sæsonen, havde Mourinho placeret Ander Herrera bag Pogba og Mata foran ham. Det fungerede meget bedre. Herrera gav mere fart på midten af banen samtidig med, at han dækkede af bagtil, og Juan Mata er god til at finde pladsen og indgå i hurtige kombinationer med Pogba og de øvrige offensivspillere.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Kampene mod Liverpool og i særdeleshed Chelsea viste til gengæld, at Pogba ikke skal være den offensive af de tre centrale midtbanespillere. Midtbanen med Fellaini, Herrera og Pogba var konstant et skridt bagefter og blev overspillet gang på gang under besøget i London.

Mod Fenerbahce så vi anden konstruktion, hvor Michael Carrick skærmede af for forsvaret og lå og dikterede spillet, mens Mata kreerede chancer foran Pogba. Det fungerede tydeligvis godt og gav Pogba mere frihed og mulighed for at komme fremad. Spillerbedømmelserne efter kampen viste da også, at Pogba var blandt kampens bedste spillere. Selv om Carrick ikke er langtidsholdbar løsning, ligner han den partner, der kan få det bedste frem i Pogba p.t. Så må modstanderen afgøre, om det Mata foran eller Herrera ved siden af. Det ligner bare ikke, at Mourinho er kommet frem til den konklusion endnu.

Mourinho har uden tvivl mange spørgsmålstegn på sin blok, når han skal vælge sit stærkeste hold. Og den ideelle midtbanekonstellation står også på den liste. Pogba kommer ikke til at blomstre, før Mourinho finder ud af, hvordan hans Manchester United-hold skal spille.

Pogba har dog også allerede vist i Juventus, at han både kan lave assists, score mål og tackle. I sidste sæson lavede han otte mål og 12 assists i 35 kampe i Serie A. I de seneste tre sæsoner har han scoret 23 mål og lavet 22 assists. Det er ganske pænt for en midtbanespiller.

Bevares, der er spillere, der har gjort det bedre end ham de seneste sæsoner. Men det er heller ikke en færdigudviklet spiller, Manchester United har smidt millionerne efter. Woodward har åbnet checkhæftet for et kolossalt potentiale, et kommende verdensbrand og ikke mindst signalværdien.

Brandet Pogba

Potentialet kan ikke diskuteres. Det er ikke sikkert, at han nogensinde bliver verdens bedste fodboldspiller eller blandt de tre bedste midtbanespillere for den sags skyld. Det er heller ikke pointen. Det er i øvrigt yderst sjældent, at en midtbanespiller løber med den prestigefyldte hæder.

Pointen er i stedet, at Manchester United har fået en vanvittig dygtig midtbanespiller, der kan udvikle sig til at være blandt de bedste i Premier League – hvis han altså gider. For desværre mangler attituden også stadig lidt. Han ligner alt for ofte en spiller, der kun gider den sjove del af spillet.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Men endnu vigtigere så har Manchester United fået en spiller, der forstår at sætte sig selv i scene og sælge drømmen om at være en stjerne. Det er allerede ofte ham, som børnene vil være, når de skal vælge en spiller. Og når Ronaldo og Messi på et tidspunkt stopper karrieren, kommer et tomrum i forhold til at være de største brands. Neymar står også står på listen, men Pogba har alle værktøjer og selvtilliden til at blive et globalt brand i verdenstoppen. Det har Manchester United naturligvis også skelet til. Manchester United er nummer fem på listen over verdens mest værdifulde sportsklubber med millioner af fans kloden over. Derfor giver det god mening at smide penge efter en spiller med et stort potentiale rent markedsføringsmæssigt, så han kan være med til at sikre endnu flere favorable sponsoraftaler.

Signalværdien

Signalværdien skal også tages med i ligningen om Pogba. Manchester United er endnu en gang ikke inviteret med til festen i Champions League og må nøjes med at optræde på 2. klasse i Europa League i denne sæson efter en skuffende femteplads. Derfor har det været for vigtigt for både Woodward og klubben og vise, at man dels kan tiltrække spillere fra den øverste hylde, og dels at man er i stand til at betale mange penge, selv om man går glip af de mange millioner fra Champions League.

Samtidig er det værd at hæfte sig ved Manchester Uniteds omsætning i forbindelse med købet af Pogba. Hvis man kigger på Pogbas pris procentvis (knap 20 pct) i forhold til klubbens omsætning, er den ikke højere end eksempelvis købet af Ferdinand i 2002 og mindre end Verons pris i 2001. Da Arsenal købte Bergkamp i 1995 svarede transferen på 7,5 millioner pund eftersigende til omkring 30 pct. af klubbens omsætning.

 

I det lys er prisen på Pogba på ingen måde vanvittig, og vi skal også huske på, at engelske klubber generelt betaler overpris på grund af den nye tv-aftale, der godt nok har givet klubbernes økonomifolk julelys i øjnene, men samtidig stiller dem i dårlige positioner, når der skal handles.  

Delte meninger

Meningerne om Pogbahandlen er mange og delte. Fans, eksperter, spillere og trænere har udtalt sig i hobetal. På den ene side står en skare, der ser en fornuftig investering. Den tidligere Manchester Unitedspiller Rio Ferdinand, der nu er ekspert på BT Sport, siger for eksempel:

”Hvis Paul vinder fem ud af ti mesterskaber, vil vi sige, at det var en god handel. Knægten leverede magiske øjeblikke i Juventustrøjen. (…) For 100 millioner pund (Pogba kostede knap 90 millioner pund) vil du have nogen, der kan udvikle sig til en spiller, der dikterer kampen, som kan vinde kampe på egen hånd, og som kan trække holdet med sig. Kan han udvikle sig til den spiller? Ja, jeg synes, han har potentialet til det.”

På den anden står koret af skeptikere. Ifølge GOAL siger den tidligere Liverpoolspiller og –manager Graeme Souness for eksempel således:

”For 100 millioner pund forventer du at få en færdig pakke, en gamechanger. Det er Paul Pogba ikke. Han har potentiale til at blive en top midtbanespiller, men det sætter ham stadig ikke i den prisklasse.”

Flop eller kommende stjerne?

Historien om Pogbas retur er imidlertid også historien om en glad dreng, der bare gerne vil tilbage til en by og en klub, hvor han kender mange og har mange venner. Det var her, han for alvor blev uddannet som fodboldspiller. Han har bl.a. tidligere spillet sammen med Jesse Lingard på Manchester Uniteds reservehold, og det er tydeligt, at de er gode venner.

Men hvis man tager de kritiske Manchester United-briller på, ligner Pogba-handlen også et endegyldigt farvel til den romantiske tanke om endnu en class of 92. Nu handler det i stedet om at spille med de økonomiske muskler, købe (potentielle) verdensstjerner og komme tilbage til toppen så hurtigt som muligt.  

Alle ovenstående mellemregninger betyder selvfølgelig ikke, at Pogba ikke skal bedømmes ud fra den høje pris. Men det kan være utilstrækkeligt at bedømme ham på prisen kontra præstationer isoleret set.

For bedømmelsen af Pogba er ikke lige så sort/hvid som den Juventustrøje, han bar i sidste sæson. I sidste ende er det resultaterne, der tæller, men der er mange faktorer, der skal tages med, når han skal stemples som succes eller fiasko om et par sæsoner. Har han spillet godt? Har Manchester United vundet titler? Har han solgt mange trøjer? (Han er faktisk allerede den spiller, der har solgt flest trøjer i Premier League) Har han medvirket til at score nye sponsorater? Har han en god indflydelse i omklædningsrummet?

Selvfølgelig skal verdens dyreste fodboldspiller markere sig og være blandt de bedste i stort set hver eneste kamp. Det er vel en rimelig forventning. Det har Pogba også potentialet til at blive, men der er stadig et stykke vej. Er han isoleret set pengene værd indtil videre? Nej. Kan han blive pengene værd, når man kigger på potentiale, signalværdi og markedsmuligheder? Absolut. Men det kræver hårdere arbejde, mere vilje og større ydmyghed end indtil videre, hvis han skal levere varen – både på og uden for banen.  

Topfoto: Getty Images

 

Derby della Madonnina - når djævlen og slangen kæmper om Jomfru Marias gunst

Derby della Madonnina - når djævlen og slangen kæmper om Jomfru Marias gunst

Mediano PL: Stor optakt til Manchester United - Arsenal

Mediano PL: Stor optakt til Manchester United - Arsenal