logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Glinvads La Liga-klumme:  Valencia - en storklub i opløsning

Glinvads La Liga-klumme: Valencia - en storklub i opløsning

Alt er galt i Valencia, hvor trænerskiftet i september ikke har løst problemerne. Den nye træner Cesare Prandelli langer ud efter spillerne, der lørdag reagerede med en fornærmende ringe indsats i San Sebastián. Tilhængerne er rasende, og klubejeren har ikke været i byen i syv måneder. Det ligner den totale nedsmeltning og en desperat kamp for at undgå nedrykning

 

Af Morten Glinvad

Lørdag aften modtog politiet i Valencia et opkald, der handlede om bekymring over nogle unge mænds voldelige og truende adfærd. Det særlige ved opkaldet var, at det kom fra Ciudad Deportiva de Paterna, træningsanlægget, hvor Valencia Club de Fútbol holder til.

Det var sent på aftenen, og Valencia-truppen var vendt hjem fra ligakampen i San Sebastián. Nu skulle spillerne hjem til familierne og sunde sig over endnu et nederlag. Men ude foran porten til anlægget stod en flok på omkring 50 unge mænd fra Ultra Yomus-gruppen og opførte sig så truende, at politiet blev tilkaldt, så de kunne sikre, at spillerne kunne slippe helskindede ud.

”Intet kan retfærdiggøre det voldelige angreb, som en gruppe Ultras foretog i går,” skrev Valencia dagen efter i en officiel meddelelse. ”Fornærmelserne og truslerne mod spillere og ansatte i klubben, angrebene med slag og spark mod bilerne og den generelt voldelige adfærd kan ikke retfærdiggøres,” fortsætter det efter en uge, hvor Valencia nåede et nyt lavpunkt i klubbens alarmerende krise.

Udløseren var 3-2-nederlaget i San Sebastián lørdag eftermiddag, der underbyggede den stemning af opløsning, der lige nu er omkring Valencia, og som gør det mere og mere relevant at forholde sig til spørgsmålet: Kan Valencia rykke ned?

Bedømt på kampen mod Real Sociedad må svaret være et klart ja. For selvom cifrene måske ikke lyder så slemme endda, så var der mange elementer af opgivelse og elendighed. Efter mindre end to minutters spil kom Valencia bagud efter ikke-eksisterende opdækning ved et hjørnespark. På den måde tog det nogenlunde lige så lang tid at komme bagud, som det tog for træner Cesare Prandelli at afsende en hård kritik mod sine egne spillere på pressemødet dagen inden kampen. Udløseren skulle angiveligt have været, at spillerne ikke var klar til træningsstart på det aftalte tidspunkt. Det fik Prandelli til at holde en enetale til medierne på 1 minut og 40 sekunder, og lad os bare bringe svadaen i dens fulde udstrækning:

”Inden spørgsmålene vil jeg starte med en lille tale. Jeg vil tale langsomt, så alle forstår mig. I dag er jeg for første gang meget sur. Meget sur. For første gang er jeg meget skuffet, fordi jeg nu i to måneder har arbejdet med opofrelse, stolthed og villighed til at hjælpe dette hold til at forbedre sig. I morgen ønsker jeg at se et hold med karakter og villighed til at svede for trøjen. I to måneder har jeg ikke talt om markedet med mine spillere. Inden jeg ville tale om markedet, ønsker jeg at forstå, hvem der ønsker at blive her med villighed til at lide. Den, der ikke ønsker det: Ud! Den, der ikke har lyst til at være her: Ud! Den, der ikke har karakter, temperament og personlighed og den, der ikke føler kærlighed til trøjen: Ud! Det er en alvorlig anklage, men jeg har også sagt det til dem. Jeg har sagt det til dem siden den første dag. Den, der ikke er tilfreds, kan tage af sted. Og bagefter kan vi tale om markedet. Problemet handler ikke om 4-4-2 eller 4-3-3. Problemet handler ikke om en diamant på midtbanen. Problemet handler ikke om, hvem der spiller, og hvem der ikke gør. Problemet handler om attitude, om seriøsitet og om professionalisme. Det er ikke en situation, der har stået på i to måneder, den har stået på i to år i denne klub. Her forsøger alle at arbejde for at få klubben til at vokse. Alle. Det er, hvad jeg ønskede at sige. Efter min mening er der ingen spørgsmål. I dag er der ingen spørgsmål. Okay? Tak.”

Det har ikke været muntre måneder for Cesare Prandelli i Valencia.    Foto: Getty Images

Det har ikke været muntre måneder for Cesare Prandelli i Valencia. 

Foto: Getty Images

Prandelli havde leveret sit budskab og et forsøg på at fremprovokere en reaktion fra den modløse spillertrup, og han gjorde det angiveligt med accept og opbakning fra klubbens ledelse. Og også tilhængerne lod til at stå bag ham; i en afstemning på sportsavisen Superdeportes hjemmeside svarede 98 procent ’ja’ til spørgsmålet, om Prandellis udfald var i orden. Men samtidig kan man også godt have en mistanke om, at italieneren har haft den bagtanke at forberede sin egen exit-strategi ved at understrege, at ansvaret for elendighederne ikke er hans.

Systemforvirring og frygt

Der var ellers en vis optimisme at spore, da Prandelli blev ansat som ny Valencia-træner i slutningen af september, efter at Pako Ayestarán var blevet fyret efter nederlag i sæsonens fire første kampe. Endelig havde Valencia ansat en erfaren og anerkendt træner i stedet for de ’praktikanter’, der har haft jobbet de senere år, lød vurderingen.

Prandellis debut endte med en 2-1-sejr i Gijón, men siden er det ikke blevet til en eneste sejr i ligaen. Der har trods nederlag været udmærkede præstationer i kampe mod stærke modstandere som Barcelona og Sevilla, men man er faldet sammen i nogle af de kampe, man burde være i stand til at vinde. Med 1-1-kampen hjemme mod Granada som den største skuffelse.

”Vi har nået bunden,” sagde Valencias argentinske anfører Enzo Pérez opgivende efter den kamp for tre uger siden.

Ugen efter valgte Prandelli for første gang at skifte formation, så man i udekampen i Sevilla spillede 5-3-2. Det var et vellykket skifte, Valencia spillede lige op med Sevilla, men fik ikke point ud af det. Systemet blev derfor fastholdt, men i sidste uge blev Prandelli så ramt af nye problemer, da to af de tre midterforsvarere gik i stykker. Ezequiel Garay var derfor ikke med mod Real Sociedad, mens Eliaquim Mangala godt nok var med i truppen, men sad på bænken i 90 minutter. Derfor følte Prandelli sig tvunget til endnu et systemskifte; denne gang stillede Valencia op i en 4-4-2 med en diamant på midtbanen, men det gik slet ikke, og efter bare 35 minutter blev argentineren Fede Cartabia skiftet ud, og Prandelli vendte tilbage til den 4-3-3, han anvendte i starten.

Måske mener Prandelli ikke, at de mange systemskift har betydning, men befordrende for spillernes tryghed er det næppe. Spillerne virker usikre og rystede, og ingen har overskud til at tænke på andet end sig selv. I Enzo Pérez’ skadesfravær var Dani Parejo anfører i lørdags. En spiller, der mere end nogen anden har været på kant med Valencias eget publikum og ligner en mand, der allerhelst ville være et andet sted end i Valencia. Og ude på bænken sad hele to venstrebacker og kunne konstatere, at Prandelli denne gang foretrak at anvende højrebacken Martín Montoya på deres position.

Usikkerheden er total, og den bliver kun større, når Valencia stiller med et midterforsvar bestående af Aymen Abdennour og Aderlan Santos, som tilfældet var i lørdags på grund af skaderne. De to kom begge til klubben i 2015 og står som symbolerne på den forfejlede indkøbsstrategi, klubben har været plaget af, siden Peter Lim overtog den for to år siden. Især Santos var et omvandrende nervevrag og en tikkende bombe lørdag eftermiddag og endte ikke overraskende med at begå et tåbeligt straffespark. Det reddede Diego Alves vanen tro (der er nu kun scoret på 21 af 43 straffespark mod ham i La Liga), men lige lidt hjalp det. João Cancelo blev udvist i slutfasen, og Prandelli fik selv en advarsel for protester. Senere forlod målmandtræneren José Manuel Ochotorrena trænerbænken, selvom det ifølge dommerens rapport var lægen Luis Silvestre, han havde bedt om at forlade stedet. Selv ved en bortvisning går der noget galt for Valencia for tiden.

Et transoceanisk krisemøde

Med nederlaget står Valencia nu med sølle 12 point efter 15 kampe og holder sig kun lige over nedrykningsstregen. Kampen mod Real Sociedad var den sidste i 2016, da næste rundes opgør mod Real Madrid er udsat til februar, så hvis Sporting Gijón får point i deres kamp mod Villarreal, vil Valencia holde jul under nedrykningsstregen. Risikoen for at ryge ud af den bedste række, hvor Valencia har befundet sig siden 1987, er reel.

”Det er nødvendigt med en dybdegående refleksion,” sagde Prandelli efter nederlaget, og tidligt søndag morgen rejste italieneren i selskab med sportsdirektør Jesús García Pitarch og klubpræsidenten Lay Hoo Chan til Singapore for at mødes med Peter Lim.

”En transoceanisk krise,” skriver sportsavisen Marca om det besynderlige scenarie, hvor løsningen på Valencias problemer skal udtænkes på et møde i Singapore hos en klubejer, der ikke har været i Valencia i syv måneder.

Ejeren af Valencia, Peter Lim, har ikke været i Valencia i syv måneder. Nu får den Singapore-baserede rigmand besøg af ledelsen i den kriseramte klub.   Foto: Getty Images

Ejeren af Valencia, Peter Lim, har ikke været i Valencia i syv måneder. Nu får den Singapore-baserede rigmand besøg af ledelsen i den kriseramte klub.

Foto: Getty Images

”Valencia er i Lims hænder,” skriver lokalavisen Las Provincias. ”Målet er lige nu kun at undgå den katastrofe, som en nedrykning vil indebære.”

En del af løsningen bliver givetvis at hente nye spillere til klubben, når transfermarkedet åbner. Det store spørgsmål er så, om man vil have en heldigere hånd end hidtil. Og om enkelte nye spillere vil være i stand til at løfte en spillertrup, der virker dysfunktionel og opgivende.

”Der har været fem trænere her på to år. Vi er nødt til at kigge indad,” sagde midtbanespilleren Mario Suárez i lørdags om den fjerdedyreste spillertrup i La Liga.

Og midt i det hele går en diskret skikkelse i jakkesæt rundt i baggrunden og udfører sine trivielle opgaver som Valencias delegado og meddeler fjerdedommeren, hvilke spillere der skal skiftes ud og ind. Holdlederen Voro, der i september for fjerde gang blev gjort til midlertidig træner og også denne gang med succes: Af Valencias 12 point i sæsonen er halvdelen blevet hentet i de tre kampe, hvor Voro havde træneransvaret.

Talismanen Voro tændte et håb, og spørgsmålet er, om hans femte omgang som midlertidig træner allerede venter senere i denne sæson. Lige nu har tilhængerne vendt ryggen til klubben, så der kun var 23.000 tilskuere til den seneste hjemmekamp mod Málaga. Alle ved, at den er gal, men efterhånden er der ingen, der aner, hvordan Valencia kommer videre. En situation, der meget godt opsummeres af kantspilleren Santi Minas udbrud til tv-mikrofonerne efter nederlaget til Real Sociedad:

”Enten viser vi nosser, eller også ender vi i noget lort.”

Rundt om runden:

·         Efter 585 minutter blev Diego López langt om længe passeret, men inden Duje Čops scoring havde Espanyol-målmanden overgået Carlos Kamenis klubrekord for den længste periode uden mål imod. Der er kommet form over Espanyol efter en tung sæsonstart, og efter 2-1-sejren over Sporting er man nu oppe på hele 10 kampe i træk uden nederlag inden det store Barcelona-derby på Camp Nou på søndag. ”Tilhængerne har ret til at drømme,” sagde Espanyol-træner Quique Sánchez Flores efter kampen, som den kinesiske klubejer Chen Yansheng overværede.

·         Zinédine Zidane legede med ilden, men hvad gør det, når Real Madrid har Sergio Ramos? For anden kamp i træk scorede anføreren et sent mål, og efter udligningen i El Clásico for en uge siden gav Ramos’ mål denne gang alle tre point til Real Madrid. Zidane havde valgt at rotere voldsomt, så både Cristiano Ronaldo og Karim Benzema var helt ude af truppen, og startopstillingen i det hele taget var højest alternativ. Indskiftede Joselu bragte med to mål Deportivo foran, men endnu engang præsterede Real Madrid et af klubbens legendariske comebacks, inden spillerne ti timer senere satte sig i flyet med kurs mod Japan og det forestående VM for Klubhold, hvor mexicanske Club América venter i semifinalen på torsdag.

·         Duellen mellem Bielsa-lærlingene Eduardo Berizzo og Jorge Sampaoli fik en uventet hovedperson. Indtil nu har Sevillas midtbanespiller Vicente Iborra haft en diskret sæson med mindre spilletid end under Unai Emery efter en sommer, hvor han var tæt på at skifte til engelske Sunderland. Søndag eftermiddag var Iborra igen på bænken, men i pausen kom han ind for en skadet Nicolás Pareja, overtog anførerbindet og scorede hattrick i 2. halvleg. Det var Iborras første mål siden april, og han er den tredje spiller i historien, der scorer hattrick som indskiftet i La Liga.

·         ’Mon Dieu, Laporte!’ lyder det i sportsavisen Marca efter det, der må kandidere til at være den værste kamp i Aymeric Laportes karriere. Efter to minutter fik han et gult kort for protester. Efter et kvarter var han i overhængende fare for at blive vist ud. Og få minutter senere tabte han en luftduel til Rubén Castro i situationen, der udløste det eneste mål i kampen søndag aften i Sevilla. Laporte var rystet og usikker i resten af 1. halvleg og blev helt logisk udskiftet i pausen. En hård aften for den ellers så talentfulde forsvarer, der i sommer indgik en ny kontrakt med Athletic med en frikøbsklausul på 500 millioner kroner, efter at Manchester City havde vist interesse.

 

Morten Glinvad er fodboldkommentator på Discovery Networks Danmarks kanaler.

Mediano CL: Der venter os en masse godt i det nye år

Mediano CL: Der venter os en masse godt i det nye år

Inden det legendariske opgør: Foragt for fjenden

Inden det legendariske opgør: Foragt for fjenden