logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Kom med ind i FC Københavns indre liv: Interview med teknisk direktør Johan Lange

Kom med ind i FC Københavns indre liv: Interview med teknisk direktør Johan Lange

Mediano Superliga podcast: I denne samtale fortæller Johan Lange om, hvad der sker bag de forreste linjer. Hvorfor er FC København blevet så stærke på akademi-siden? Kan man selv udvikle den næste Thomas Delaney? Hvordan tager man næste skridt op i Europas hierarki? Hvor godt rustet er man til en eventuel tid efter Ståle Solbakken? Hvor har spillestilen udviklet sig mest? Og meget mere.

Af Peter Brüchmann

Når man ikke ligefrem higer efter rampelyset, er der dejlig ro og fred bag Ståle Solbakken. Ikke at nordmanden ligefrem selv higer efter det, men han tager i hvert fald en god bid af det, når fokus rettes på FC København.

Det nyder spillerne godt af, og det nyder klubbens tekniske direktør Johan Lange godt af. Den tidligere træner for Lyngby og assistent for Ståle Solbakken i FC København og Wolverhampton Wanderers er i dag den person i FC København, der har berøring med flest områder i den sportslige sektor: Det er ham, der præsenterer spillerne for oplægget til den kommende modstander. Det er ham, der finder eller rettere identificerer Uros Matic og Federico Santander som de spillere, transferbudgettet skal bruges på. Og det er ham, der følger klubbens fremtid på akademiet, School of Excellence.

Her fortæller han om, hvad der foregår bag klubbens ydre linjer og hvordan man forsøger at udvikle FC København til klubbens næste skridt i Europa og hvordan man positionerer FCK på det hjemlige marked.

Udsendelsen er lavet i samarbejde med 3F, som er Medianos nye partner. 3F gør det muligt for Mediano at tage på tur til Superligaens klubber og lave interviews som disse. I samarbejdet med 3F retter vi fokus på årets kommende store turnering '3F Cup', der har ambitioner om at blive Danmarks stærkeste turnering indenfor firmafodbold. Senere vil vi fortælle, hvordan 3Fs medlemmer kan melde sig til forskellige steder i Danmark.

Foto: Getty Images/Lars Rønbøg

Tro, håb, sammenhold og en serber – Velkommen til Ugandas landshold anno 2017

Tro, håb, sammenhold og en serber – Velkommen til Ugandas landshold anno 2017

Mediano PL: Tillykke med førstepladsen Manchester United

Mediano PL: Tillykke med førstepladsen Manchester United