logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Mediano PL - runde 12: Zlatans comeback, Moyes-debut og den gamle han-elefant Wenger

Mediano PL - runde 12: Zlatans comeback, Moyes-debut og den gamle han-elefant Wenger

Både David Moyes og Zlatan Ibrahimovic er tilbage i Premier League, dog med vidt forskellige udfordringer foran sig. Og så hviler der stadig en tung dyne over Arsenal på trods af sejr i slaget om Nordlondon.   

Sponsoreret af Oddset

AF Adam Møller Gomaa

Nu har West Ham brugt landsholdspausen på at skifte ud på managerposten, men måske er det på tide at se på spillermaterialet også. Det diskuterer vi i denne udgave af Mediano PL, hvor vi naturligvis også klapper i hænderne over, at Zlatan Ibrahimovic på rekordtid er vendt tilbage efter sin knæskade, og så analyserer vi North London Derby, hvor en del af konklusionen er, at Arsenal - trods af sejren over Tottenham - står overfor massive udfordringer med den gamle han-elefant, Arsene Wenger, i spidsen.

I denne uge udgøres ekspertpanelet i Mediano PL af skribent på Mediano, Oscar Rothstein, som i den forgangne weekend også skrev en stor artikel i Information om netop den tunge dyne, der hviler over Arsenal. Han har selskab af FC Roskildes Morten Nielsen, som tidligere har været i Chelsea og som heller ikke er så imponeret af Arsenal.

Du kan høre hele ugens udsendelse her: 

Vi efterbehandler derudover alle rundens øvrige kampe, og når blandt meget andet forbi Mohamed Salahs fantastiske start i Liverpool, Chelseas titelkandidatur og presset på både Paul Clement i Swansea og Tony Pulis i West Bromwich.

Oddset er som altid partner på denne Premier League-udsendelse, ligesom de har været det siden Medianos fødsel, og når vi taler om, hvem der bliver topscorer i Premier League, eller hvordan en kamp kommer til at gå, så er det fordi, at det er relevant for jer, som lytter. Vi på Mediano bestemmer alle emner og alt indhold.  

Har du endnu ikke hørt sidste udgave af Mediano PL, hvor vi havde Rasmus Monnerup og Jonas Hebo i studiet til blandt andet en stor snak om Andreas Christensen og Chelseas sejr over Manchester United, kan du høre den her: 

Ugens podcast rundes af med kåring af ugens stjerne, ugens skurk og ugens unsung hero, hvor der denne gang blandt andet er ris til Dele Alli og ros til Shkodran Mustafi.  

Desuden kan du blandt andet høre eksperternes bud på:

  • Om Liverpool kan løse forsvarsproblemerne internt.  
  • Om Antonio Conte vil være italiensk landstræner - igen.
  • Om Jonas Lössl skal stile endnu højere end Huddersfield.
  • Om det bliver et handicap for City at undvære John Stones.
  • Hvorfor Everton er så lang tid om at finde Koemans afløser.
  • Hvem der er forrest i kampen om at blive VM-målmand for England.
  • Om Tammy Abraham og Jack Cork har potentiale til at blive faste folk på landsholdet. 
Odd.st/mediano

Foto: Getty Images/Gareth Copley

Brøndby Legends: Hvem har betydet mest for Brøndby i klubbens historie?

Brøndby Legends: Hvem har betydet mest for Brøndby i klubbens historie?

Mediano CL: Real Madrid og Bayern skal nok være der til foråret

Mediano CL: Real Madrid og Bayern skal nok være der til foråret