Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Pokalfinale Special - den logiske vinder og fantastisk fankultur med bismag

Pokalfinale Special - den logiske vinder og fantastisk fankultur med bismag

Mediano Special Podcast: FC København og Brøndby gav hinanden en dramatisk og medrivende finale om DBU Pokalen i Parken Kr. Himmelfartsdag. I denne udsendelse tager tidligere FCK-spiller Jamil Fearrington og Medianos Peter Brüchmann finalen, spillerne, de afgørende situationer og kulissen under kærlig behandling.

Af Sture Sandø

3-1 til FC København, The Double for 2. år i træk og tredje pokaltitel på stribe. Andreas Cornelius valgte fordøren på sin vej ud af dansk fodbold og FC København for anden gang, mens Ståle Solbakken cementerede sin og holdets position som enerådende magtfaktor netop nu.

Men havde Alexander Zorniger ret, da han sagde, at Brøndby gjorde alting rigtigt - undtaget resultatet? Har Troels Bech ret, når han siger, at to angribere til 50 mio. kroner var oppe imod to forsvarere til 2,5 millioner? Og var urolighederne omkring de to fangrupperinger skønhedspletter, malurt i et velsmagende bæger eller opsigtsvækkende uroligheder?

De spørgsmål forsøger dagens fodbold-panel at besvare. Det består af tidligere FCK- og nuværende Brønshøj-spiller Jamil Fearrington og Medianos chefredaktør. Jamil Fearrington spiller pt. i Brønshøj, læser finansøkonomi på Erhvervsakademiet og er rapper i sin fritid. Han har blandt andet trænet under Ståle Solbakken i FCK.

Du kan høre dagens udsendelse her:

Hør også i udsendelsen om:

  • Hvilke spillere blev afgørende - på godt og på ondt?
  • Hvor overraskede Brøndby med sin præstation?
  • Hvad bed man mærke i hos FC Københavns hold?
  • Hvad skal der ske med de to hold, når man kigger frem mod næste sæson?
  • Kan Brøndby lukke hullet op til FC København?
  • Og hvad er den største udfordring for en videre genrejsning af Brøndby?
  • Hvilke fangrupperinger gik over stregen?
  • Og meget mere.

I udsendelsen kan du høre om odds fra Medianos faste partner, Danske Spil og Oddset, på sæsonens sidste kamp for mestrene og på udsigten til næste sæson, hvor odds lige nu er 1,35 på en gentagelse af FC Københavns mesterskab.

Udsendelsen er præsenteret i samarbejde med Oddset. På Oddset.dk/Mediano finder du alle de omtalte odds fra udsendelsen.

Foto: Getty Images/Jan Christensen

Fodboldministeriet: Teknologi vs. Cocio, første dusin og to røde med brød

Fodboldministeriet: Teknologi vs. Cocio, første dusin og to røde med brød

Lyngby Special - David Nielsen om medaljer, klubbens fremtid og trænerens egne drømme

Lyngby Special - David Nielsen om medaljer, klubbens fremtid og trænerens egne drømme