logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Mediano PL – runde 24: Bemærkelsesværdig byttehandel, ustabile Liverpool og Watfords skøre ejere

Mediano PL – runde 24: Bemærkelsesværdig byttehandel, ustabile Liverpool og Watfords skøre ejere

Det endte med at blive Manchester United, der løb med Alexis Sanchez’ underskrift, og vi undersøger perspektiverne af byttehandlen med Arsenal. Derudover har vi analyse af Swanseas sejr over Liverpool, og så taler vi trænerfyring hos Watford, hvor Pozzo-familien er hurtige på aftrækkeren.

AF Adam Møller Gomaa

Udsendelsen i denne artikel er sponsoreret af Oddset.

Arsenal mister igen sin største stjerne til rivalerne fra Manchester United, nøjagtigt som de gjorde i 2012, da United snuppede Robin Van Persie. Hvad gør det ved selvforståelsen i Arsenal, at Manchester United igen kommer ind og stjæler klubbens største angrebsstjerne? Hvem sender Alexis Sanchez ud på bænken i Manchester United? Kan Arsenal klare sig uden Sanchez? Og er Henrikh Mkhitaryan en fuldgod erstatning?

Det er nogle af de spørgsmål, som vi stiller, når vi sætter den opsigtsvækkende byttehandel i perspektiv. Derudover har vi analyse af Liverpools nederlag til bundholdet fra Swansea, som kommer i kølvandet på pragtpræstationen mod Manchester City i sidste weekend, og så går vi tæt på fyringen af Marco Silva i Watford, der drives af den utålmodige Pozzo-familie, som nu har ansat 10 managere, siden de købte klubben i 2012. 

Ekspertpanelet udgøres af de to trænere, Rasmus Monnerup og Allan Kuhn. Hør hele ugens udsendelse her:  

Når vi tager runden rundt kommer vi også forbi Chelsea, og deres jagt på en target-man, hvor navne som Dzeko, Carroll og Crouch bliver nævnt. Men har de overhovedet brug for en angriber mere? Det mener klubbens stjernespiller, Eden Hazard ikke, hvilket han også går ud at siger offentligt. Hvad skal vi lægge i den udmelding, og hvem har ret?

I seneste udgave af Mediano PL havde vi blandt andet fokus på sæsonens måske mest underholdende kamp mellem Liverpool og Manchester City, og så talte vi om nogle af Europas største centrale forsvarstalenter, hvor Andreas Christensen blev højt vurderet.

Har du lyst til at høre den udsendelse også, finder du den her: 

Udsendelserne er sponsoreret af Oddset, som er en af Medianos samarbejdspartnere og sponsorer. Oddset betaler for at være med, og her på Mediano er vi stolte af vores partnere, og kan du lide Mediano, kan du forhåbentligt også lide vores sponsorer. Firmaer som Danske Spil, der står bag Oddset, er grunden til, at Mediano findes i det omfang, vi gør. Og de er grunden til, at vores brugere får gratis indhold, så en stor tak til Oddset for, at vi kan lave en masse fedt indhold om engelsk fodbold på Mediano.

I denne udsendelse kan du desuden høre eksperternes bud på:

·      Om Theo Walcott er et godt køb for Everton.

·      Hvem der bliver topscorer i Premier League i denne sæson.

·      Om Pellegrino snart må få en ny angriber i Southampton.

·      Om Arsenal kan skyde sig ind i top fire, hvis de køber Aubameyang. 

·      Hvilken spiller Liverpool, realistisk set, skal gå ud at hente, før vinduet lukker.

·      Om Tottenham smed point, fordi de manglede Christian Eriksens kreativitet mod Southampton. 

FC Midtjylland Special - Interview med Erik Sviatchenko om Celtic, om VM og om foråret i Superligaen

FC Midtjylland Special - Interview med Erik Sviatchenko om Celtic, om VM og om foråret i Superligaen

Forfatterspecial: Morten Pape - mit livs fodboldbaner

Forfatterspecial: Morten Pape - mit livs fodboldbaner