logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Mediano Special - Forandringens vinde blæser over B93

Mediano Special - Forandringens vinde blæser over B93

Der har været tæt trafik på gangene i B93 henover sommerferien. Klubbens egne drenge skal følge i de afgående profilers fodspor og vejlede de unge udlændinge, der er kommet til – men trioen, der tegner traditionsklubbens fremtid, kan ikke vente med at tage hul på fremtiden.

AF JOACHIM HØJER WEICHEL

Ovenpå en skuffende sæson sidste år, hvor man blev en del af 2. divisions nedrykningsspil, har der har været stor udskiftning i B93’s trup henover sommerferien. En blanding af unge udlændinge og danskere er udset til at ruske op i hierarkiet og udfordre træningskulturen, efter en række rutinerede klubmænd har takket af.

Starten af den igangværende sæson har dog vist, at cheftræner Danny Jung har god grund til at være fortrøstningsfuld. B93-drengene har mødt alle konkurrenterne i oprykningskampen og kæmper fortsat med om topplaceringerne, selvom hans unge kuld endnu ikke har ramt sit topniveau.

Mens førsteholdet stille og roligt finder fodfæste, gøres det næste kuld allerede klar i ungdomsrækkerne, hvor holdenes resultater mod landets største klubber fanger deres interesse. Sportsdirektør Patrick Mtiliga og talentchef Martin Jensen er dog klare i spyttet – man vil holde på sine bedste spillere i længere tid i fremtiden.

I udsendelsen kan du høre om trioens arbejde med at etablere B93 på et højere niveau, hvor de blandt andet fortæller:

  • Hvorfor kærlighed fylder så meget i klubbens bevidsthed?

  • Hvilke udfordringer og muligheder profilernes afgang i klubben har givet?

  • Hvordan klubben havde klaret sig, hvis man ikke havde solgt ud af arvesølvet til Brøndby, Vendsyssel og Thisted?

  • Hvorfor man som 2. divisionsklub lidt atypisk har valgt at hente en række udlændinge ind?

  • Hvordan klubben vil holde på fremtidens førsteholdsspillere, når de store klubber kommer og banker på døren?

Og meget, meget mere… 

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Fodboldministeriet: Medier, instrumenter og i bad med Zidane

Fodboldministeriet: Medier, instrumenter og i bad med Zidane

Mediano Sócrates – et akademi for nye talenter

Mediano Sócrates – et akademi for nye talenter