logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Mediano 2. division: FA 2000 - Den nye dreng i klassen

Mediano 2. division: FA 2000 - Den nye dreng i klassen

Frederiksberg Alliancen, der er bedre kendt under navnet FA 2000, er gået fra at være serie 1-hold til et divisionshold på otte år. Cheftræner, Jesper Pedersen, og sportschef, Steffen Dam, taler i denne udsendelse om klubbens rejse, visioner og om at være et komplet amatørhold i 2. division.

AF ASBJØRN ANDREASEN

FA 2000 har i en rum tid kunne bryste sig af at være en af Danmarks største breddeklubber. Nu kan klubben fra Frederiksberg ligeledes bryste sig af at spille i 2. division for første gang i klubbens historie.

Der var dog ikke meget, der pegede i retning af divisionsbold, da klubben for godt tre år siden rykkede ned i Københavnsserien fra Danmarksserien. Sæsonen efter bød til gengæld bød til gengæld på 80 scoringer i sæsonen, hvilket var mere end rigeligt til at sikre klubben oprykning.

En forestående 16/17-sæson med genfunden tro og håb skulle til at indtræffe. Forventningens glæde led dog et gevaldigt knæk to dage inden sæsonstart, da daværende cheftræner Tim Ilsø lagde en opsigelse. Det gav flere dages overarbejde til sportschef Steffen Dam, der skulle lede efter en ny træner imens han vikarierede på cheftrænerposten. To spillerunder senere lykkedes det at overtale Jesper Pedersen til at stå i spidsen for FA 2000-truppen.

Det var en beslutning, der skulle vise sig at bære frugt. To år senere lykkedes det nemlig Jesper Pedersen og FA 2000 at sikre oprykning til 2. Division for første gang i klubbens historie. En position, der både giver anledning til begejstring og hidtil usete arbejdsopgaver for sportschef Steffen Dam, der nu både skal forholde sig til medier og henvendelser fra udenlandske agenter, der ikke ved, at FA 2000 fortsat er en klub med komplet amatør-setup. Den lille, nye dreng i klassen, der skal bevise sit værd mod de store.

Du kan høre udsendelsen i dit podcast feed eller her:

Foto: John Stevns

Superligaens Største Øjeblikke: Falsk 9’er og fodboldromantik

Superligaens Største Øjeblikke: Falsk 9’er og fodboldromantik

Premier League Preview #11 - Managere under pres mødes på Goodison

Premier League Preview #11 - Managere under pres mødes på Goodison