logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Her er den taktiske opskrift på FC Nordsjællands spil

Her er den taktiske opskrift på FC Nordsjællands spil

Det taktiske værksted - FC Nordsjælland Special: Flemming Pedersen er ugens Superliga-gæst i Rasmus Monnerups taktiske værksted og fortæller her om principper og detaljer i Farum-klubbens måde at spille fodbold på.

På lørdag tager Vejle imod FC Nordsjælland. Så der skal nok være en person eller to i Vejle-staben, der med interesse vil lytte på denne podcast for at se, om man kan lure hemmeligheder på den taktiske side.

Men teknisk direktør Flemming Pedersen er ikke det fjerneste nervøs for at give ‘hemmeligheder væk’ om FC Nordsjælland. Nærmest tværtimod. Forklaringen kan du høre i denne podcast.

Her får du opskriften på, hvordan man udvikler spillere i FC Nordsjælland og hvordan en af de mest bemærkelsesværdige spillestille i nyere Superliga-historie bliver til.

Det er teknisk direktør i FC Nordsjælland, Flemming Pedersen, der her fortæller fodboldtræner og Mediano-vært Rasmus Monnerup, hvordan spillet og spillerne udvikles.

  • Hør, hvordan man gerne vil lokke modstanderne i 'presfælder'

  • Hør, hvilke rum på banen, der er de mest interessante

  • Hør, hvornår man fokuserer på rum og hvornår man fokuserer på modstandere

  • Hør hvor mange spilkombinationer spillerne skal kunne mestre

  • Hør om hvor han ser FCN udvikle sig.

  • Og bliv klogere på en masse detaljer i FCNs spil.

Flemming Pedersen fortæller ærligt og mener ikke, at der er noget at skjule selv, hvis modstanderne skulle lytte med.

Du kan høre hele udsendelsen her:

Hvis du vil læse mere om Flemming Pedersens syn på fodboldtaktik, så læs eventuelt denne, som han skrev til Mediano i 2017.

Her er et par illustrationer fra Flemming Pedersens artikel fra dengang. Først om bredderetning er der typisk tre hovedrum: 1) Bagrummet, som er mellem modstander-holdets sidste forsvarslinje og deres målmand. 2) Mellemrummet, der opstår mellem modstander-holdets sidste forsvarslinje og midtbanelinje. 3) Forrummet, foran modstanderholdets midtbanelinje og bagved modstanderholdets første forsvarslinje.

Rum 1.png

I banens længderetning skelnes mellem fem hovedrum: Højre og venstre siderum. Højre og venstre halvrum samt det centrale rum, midterrummet. Se rumoptegnelse her:

Rum 2.png

For at komme ind bag modstanderholdets sidste forsvarslinje foregår dette primært ved at bruge følgende otte rum, som vist  her:

Rum 3.png

Husk at abonnere på Mediano Lab, hvis du kan lide denne slags indhold.

Husk at fortælle andre om Lab - og skriv gerne en anmeldelse i iTunes, hvis dette indhold giver mening for dig.

Hør også udsendelsen, hvor AaB-træner Jacob Friis fortæller om AaBs spil, da Rasmus Monnerup var på besøg:

I første omgang sætter vi i Mediano Lab fokus på fysisk og mental træning samt taktik. Snart kommer også en dommer-podcast.

Men vi kommer også til at kigge nærmere på data, scouting og forhåbentlig områder som fodboldøkonomi, markedsføring, sponsorater med mere. Vi håber, at Mediano Lab bliver et sted for endnu mere fodboldfaglig formidling.

Her kan du møde nogle af dem, der er med til at løbe kanalen i gang:

  • Henrik Them, vært og redaktør. Henrik er 36, har igennem mere end et årti været en af Danmarks bedste maratonløbere med en personlig rekord på 2.15.54 og en halvmaraton på 1.04.11, tidligere dansk mester på 5 og 10 km, halvmaraton og maraton. Henrik er formand for Aktivkomiteen under DIF og Team Danmark. Han er redaktør på løbepodcasten Frontrunner, træner individer og virksomheder - og så er han så fodboldinteresseret, at han formentlig er den på Mediano-redaktionen, der hører allerflest af vores egne podcast-episoder til ende.

  • Rasmus Monnerup, tidligere divisionstræner i FC Roskilde, træner i Skjold Birkerød, tæt på at fuldføre sin P Licens og fast ekspert på Mediano. Rasmus har også en uddannelse som skolelærer.

  • Mikkel Marker har været fysisk træner i OB og Lyngby. I Lyngby arbejdede med han nogle af de store trænere og spillere i klubbens nyere tid - og kan fortælle usædvanlige historier om, hvordan Eric Djemba-Djemba kunne lade op til en Superliga-kamp med noget fra et abe-kranium. I Lyngby var han med på David Nielsens bronze-vindende team og nåede senest at stifte bekendtskab med Mark Strudal som cheftræner. Og fra 2019 er Mikkel på kontrakt i norske Odd.

  • Kristian Mørch Rasmussen er U17 landstræner hos DBU for de kvindelige talenter og har tidligere vundet DM som assistent for Brøndbys kvinder, været akademitræner i B93 og har UEFAs A-licens, og så er Kristian meget interesseret i den mentale side af sportens udvikling. Kristian underviser også på Rungsted Gymnasium.

Find Mediano Lab i din podcast-app.

Hvis du har ideer til emner, vi skal fokusere på eller på anden vis bare gerne vil i kontakt med os, så skriv til lab@mediano.nu.

Se mere fra Mediano Lab

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Kære, kære lyttere - 10 millioner tak

Kære, kære lyttere - 10 millioner tak

Mediano Superliga: Hvad bliver Zornigers eftermæle, og hvor peger det nu hen for Brøndby?

Mediano Superliga: Hvad bliver Zornigers eftermæle, og hvor peger det nu hen for Brøndby?