logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Superligaens Største Øjeblikke: Da Esbjerg næsten blev mestre

Superligaens Største Øjeblikke: Da Esbjerg næsten blev mestre

Hvordan gik det til, at Esbjerg fB var lige ved at snyde resten af Faxe Kondi Ligaen og vinde det danske mesterskab i 2004? Her får du historien om fladfisk, plaffeministre, pyramideformede hoteller, en bankmand fra Thyregod og upåagtede vestjyder.

Af Anders Ryehauge

Rygterne går på, at hvis man gik på diskotek i Esbjerg op gennem 2000’erne, kunne man nogle gange på de sene nattetimer støde på fjernsynsskærme, der rullede på repeat med højdepunkter fra en fodboldkamp, som havde udspillet sig nogle år forinden på Brøndby Stadion. Men det var nu heller ikke bare en hvilken som helst fodboldkamp, der var tale om - og slet ikke på disse kanter. 

Men før vi når så vidt, så lad os først lige tage en kort afstikker.

Det siges, at jubelbrølene på Esbjerg stadion i gamle dage var så høje, at de kunne høres helt til Fanø. Men dengang var der også meget at juble over, hvis man var fodboldglad vestjyde. Særligt 1960’erne var en gylden periode for Esbjerg fB, der vandt hele fire mesterskaber på fem år og desuden udvidede trofæskabet med en pokaltriumf. Ovenikøbet opnåede klubben at have hele syv spillere på landsholdet på samme tid, hvilket (vist nok) stadig står som overall rekord for nogen klub overhovedet. Man var en magtfaktor i dansk fodbold, og selv de mest sindige og beskedne vestjyder må have haft svært ved ikke lade stoltheden kamme over.

Men alle imperier falder som bekendt før eller siden, også i fodboldsammenhæng. Efter klubbens anden gyldne periode i 1970’erne, hvor man først vandt pokalturneringen og efterfølgende hjembragte klubbens femte og foreløbigt sidste mesterskab i 1979, fulgte mange triste år i mørket for det esbjergensiske fodboldpublikum. Klubben røg ud af landets bedste fodboldrække og var sågar helt nede at vende i datidens 3. division. Mens de førende danske klubber én for én blev professionaliserede, og landets bedste fodboldrække skiftede navn til at Superligaen levede Esbjerg fB en stilfærdig tilværelse i skyggen langt fra fordums styrke.

Først i 1999 vendte man omsider tilbage til Superligaen og landets fineste fodboldselskab. Men selvom det var med visse startvanskeligheder (blandt andet en kort afstikker til 1. division igen), skulle det hurtigt vise sig, at den på daværende tidspunkt lille fodboldklub ikke havde tænkt sig at comebacke for gøre et stille væsen af sig. Det stod ikke mindst klart i sæsonen 2003/2004. 

Og så er vi tilbage ved begyndelsen.

For i forårets første spillerunde i 2004 tog Esbjergs unge, upåagtede og uerfarne spillere nemlig tværs over landet for at møde Brøndby IF på udebane. Michaels Laudrups stjernespækkede mandskab toppede rækken, men da de unge vestjyder nogle timer senere sad i bussen tilbage mod Vestkysten, var det med en knusende og sensationel 6-1-sejr i bagagen. 

Men selvom 6-1-kampen i dag står tilbage som noget helt ekstraordinært, handler historien om Esbjerg fB og sæsonen 2003/2004 ikke blot en enkeltstående overraskelse. Det er i endnu højere grad en fortælling om en af de mest overraskende og ikke mindst underholdende ‘dark horses’ til mesterskabet i Superligaens historie. 

Og så er det selvfølgelig en historie om fladfisk, plaffeministre, pyramideformede hoteller og meget, meget andet.

Historien fortælles af de daværende Esbjerg-spillere Hans Henrik Andreasen, Anders Møller Christensen, Jan Kristiansen og Tommy Bechmann og af daværende Esbjerg-træner Ove Pedersen, der få år forinden havde sagt sit bankjob op for at blive fodboldtræner på fuldtid og på sin helt egen særprægede måde for alvor var ved at sætte sit aftryk på dansk fodbold.

God fornøjelse.

Herunder kan du gå på opdagelse i resten af 'Superligaens Største Øjeblikke’ og alt det andet Mediano Legends-stof:

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Søndagsmester #4 - Landsholdslækkerier og bundløs spænding i 1. division

Søndagsmester #4 - Landsholdslækkerier og bundløs spænding i 1. division

Xee Special #12 - West Ham: Forever Blowing Bubbles

Xee Special #12 - West Ham: Forever Blowing Bubbles