logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Lyngby BK Special: Genrejsningen, efterslæb fra fortiden og nye vinde

Lyngby BK Special: Genrejsningen, efterslæb fra fortiden og nye vinde

Skyerne var kulsorte over Lyngby Stadion i begyndelsen af 2018. Klubbens hovedaktionær Hellerup Finans var konkurstruet og Lyngby Boldklub ligeså. Kun sidstnævnte klarede akkurat frisag, men med dyb gæld, hvor står klubben i dag?

AF ASBJØRN ANDREASEN

Udsendelsen er sponsoreret af Arbejdernes Landsbank - Medianos hovedpartner.

I januar 2018 kom det frem, at Lyngbys Hovedaktionær Hellerup Finans stod til at gå konkurs. Nyheden blev en granat for Lyngby Boldklub, da sponsorer reagerede prompte ved at trække sponsorater i klubben tilbage. Det efterlod Lyngby Boldklub i samme knibe som hovedaktionæren. Da nøglen så småt syntes drejet om, kom investorgruppen, Friends of Lyngby til og reddede klubben.

Selvom Lyngby Boldklub var økonomisk reddet for en stund, formåede man ikke at redde sig fra nedrykning til 1. division. Der ventede dermed et stort økonomisk efterslæb fra en superligaklub, som en 1. divisionsklub skulle betale.

Som konsekvens deraf formulerede klubben en 3-års plan, der blandt andet skulle sikre økonomisk 0 i 2021, Superliga-oprykning samme år samt gøre det attraktivt for unge spillere at blive i klubben.

De imaginære mørke skyer forblev dog hængende over Lyngby Boldklub, der i vinterpausen kunne skele til nedrykningsstregen. Rotationer og ansættelser betød, at assistenttræner Christian Nielsen blev cheftræner, og Mikkel Beckmann trådte til som assistenttræner. Et halvt år senere formåede de sammen med resten af Lyngby Boldklub at sikre oprykning - to år tidligere end planlagt.

De mørke skyer er fortrukket, og der blæser nu anderledes positive vinde på ny over Lyngby Stadion. Mediano har fået besøg af Lyngby Boldklubs administrerende direktør, Andreas Byder, og Mikkel Beckmann til en snak om Lyngbys op- og nedture – såvel økonomisk som sportsligt.
Undervejs kommer vi også til at tale om klubbens nye visioner og om tilværelsen, der venter som Superliga-oprykker med et amputeret budget, en ny ejerkreds og en ukendt trup.

Du kan høre hele udsendelsen her:

Foto: Getty Images/Jan Christensen

Preview XL - Her er Superligaens top 4 og podiet i de fire store ligaer i næste sæson

Preview XL - Her er Superligaens top 4 og podiet i de fire store ligaer i næste sæson

Sandbox: Optakt til Copa América 2019 - tredje del

Sandbox: Optakt til Copa América 2019 - tredje del