Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

AaB Special - Torben Boye som legenden med de 560 kampe

AaB Special - Torben Boye som legenden med de 560 kampe

Mediano Special Podcast: Torben Boye bliver her udnævnt til legende i AaB. Det sker i projektet Share Legends.
Boye har spillet 560 kampe, vundet to mesterskaber og været med i fem pokalfinaler. Hør hele hans historie i denne samtale, hvor Boye kigger tilbage på mange gode år i AaB.

Af Peter Brüchmann

AaB har opnået noget som ingen andre klubber udenfor København har kunnet: Vundet fire mesterskaber siden Superligaens fødsel i begyndelsen af 90erne.

De to første var med Torben Boye som spiller. Ialt spillede han 560 kampe for AaB og bliver nu udnævnt til klublegende. Hør og se ham blive overrasket i dette interview, hvor Mediano i et samarbejde med hummel udpeger ham til AaB legende i serien 'Share Legends'.

Søndag løber AaBs spillere på banen iført legende-trøjen, hvor rygnumrene udgøres af en grafik lavet på navnet 'Boye', hvor hans meritter står skrevet under logoet og hvor tallet '560' er indgraveret i nakken af trøjen.

 AaB har i samarbejde med hummel lavet denne trøje, hvor Torben Boyes position som klublegende markeres blandt andet under klubbens logo.

AaB har i samarbejde med hummel lavet denne trøje, hvor Torben Boyes position som klublegende markeres blandt andet under klubbens logo.

Hør den fulde samtale, hvor vi interviewer Torben Boye om hele perioden som central spiller på et AaB-hold med store trænere og store profiler. Du kan høre hele udsendelsen og interviewet med Torben Boye her:

Det første danske mesterskab blev vundet i 1995 med Poul Erik Andreasen som træner. Boyes 2. guldmedalje blev hentet fire år senere, da Hans Backe var træner og medspillerne hed Ståle Solbakken, Frank Strandli og andre internationale navne. I interviewet fortæller han om forskellen på de to mesterskaber.

Hør i udsendelsen også Boye tale om:

  • Trænere som Andreasen, Backe, Sepp Piontek og Lars Søndergaard.
  • Forskellen på lokale medspillere og de mere internationale spillere.
  • Store europæiske kampe.
  • Lynge Jakobsen som chef og forhandler.
  • Om dengang resten af holdet glemte Boye og løb på banen med 10 mand - uden at opdage, at der manglede en højre back
  • Om tilbud fra udenlandske klubber - og hvorfor Boye valgte at blive hjemme.
  • Og mange andre emner.

Her kan du se den trøje, som hummel og AaB i fællesskab har lavet for at fejre klubbens legender og Torben Boye. Rygnummeret udgøres af navnet Boye i en særlig grafik.

22851187_10212000330896849_1674025036_o.jpg

Sådan ser trøjen ud til kampen mod OB søndag - her i versionen med Boyes eget navn.

201-815-9578_1.jpg

Hør også reportagen fra indvielsen af John Stampes Plads i anledning af, at John Stampe blev udnævnt til AGF-legende. Pladsen blev indviet i forbindelse med Superliga-kampen mellem AGF og Lyngby i oktober:

Eller hør samtalen med Søren Jochumsen i AC Horsens, hvor denne fortæller om at få en trøje lavet som en hyldest til egen karriere. Søren Jochumsen spillede 524 kampe for AC Horsens og var i hele 18 år målmand og spiller fra klubbens stiftelse i 1994 og frem til 2012:

Hummel har lavet et samarbejde med Mediano, og derfor går vi sammen om at sætte fokus på klubbernes legender. Det sker her i efteråret 2017 og gælder klubberne AaB, AGF, OB, SønderjyskE, AC Horsens og Brøndby. Vi lavede et tilsvarende samarbejde omkring 25-året for Europamesterskabet i 1992, hvor vi talte med Kim Vilfort, Henrik Larsen, Kent Nielsen, Flemming Toft og Tommy Møller Nielsen.

Hør eventuelt samtalen med Tommy Møller Nielsen her:

Det er et kommercielt samarbejde, og på Mediano vil vi ikke anklages for skjult reklame. Men vi deler også hensigten med at sætte fokus på fodboldens legender, så det er mere end et kommercielt samarbejde. 

Fra på lørdag kan du også høre et interview med Lynge Jakobsen på Mediano, hvor han også taler om Torben Boyes position i AaB.

Læs også om AaBs aktiviteter til kampen søndag her.

201-815-9578.jpg

Foto: Getty Images

bulibold: Tysk krise i Europa og sportschef-exit

bulibold: Tysk krise i Europa og sportschef-exit

AC Horsens Special: Legender, 524 kampe og 18 år med Kent, Troels, Johnny og Bo

AC Horsens Special: Legender, 524 kampe og 18 år med Kent, Troels, Johnny og Bo