logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Sådan slog Henrik Dalsgaard, Nicolaj Thomsen, Kasper Kusk, Rasmus Würtz og alle de andre igennem i AaB

Sådan slog Henrik Dalsgaard, Nicolaj Thomsen, Kasper Kusk, Rasmus Würtz og alle de andre igennem i AaB

Mediano U - podcast: Her fortæller AaBs 'Godfather' i spillefilosofi, talentudvikling og rekruttering, Poul Erik Andreasen, om klubbens arbejde og er i selskab med Superligaspiller Jakob Blåbjerg og klubbens talentchef Anders Damgaard.

Af Peter Brüchmann

AaB har som den eneste klub udenfor Storkøbenhavn for alvor budt FC København og Brøndby trods gennem de seneste årtier. Hele fire gange har AaB vundet guld, mens OB, AGF og Esbjerg - som provinsens øvrige store byer med traditionsrige fodboldklubber - har vundet 0.

Kun FC Midtjylland, Herfølge og FC Nordsjælland har i perioden (siden 1995, hvor AaB vandt første guld af de fire) vundet mesterskabet hver én gang.

Det forsøger vi at finde en forklaring på i denne udsendelse. Her fortæller udviklingschef og A+ træner Poul Erik Andreasen, om klubbens arbejde og er i selskab med Superligaspiller Jakob Blåbjerg og talentchef Anders Damgaard.

Du kan høre hele udsendelsen her:

Hør i udsendelsen historierne om:

  • Hvordan Henrik Dalsgaard fandt vej fra Serie 4 til landsholdet
  • Hvordan Nicolaj Thomsen rejste sydpå fra Skagen, forsøgte at komme ind på AaBs talentakademi - og fik nej.
  • Hvordan man i 2002 kunne forudse, hvilken rolle Rasmus Würtz ville få.
  • Hvorvidt AaB skal arbejde med en top 6-målsætning eller stile efter at lave et nyt storhold med 5-7 års mellemrum
  • Om AaB måler på landsholdsspillere, titler i U19 og U17-rækken eller på at skabe spillere til førsteholdstruppen.
  • Hvordan AaBs spillere adskiller sig fra andre, når ungdomslandsholdene mødes.
  • Og meget mere.

Det er eye4TALENT - Danmarks nye stærke platform for talentudvikling, der samler alle oplysninger og hvor spilleren selv tager og får ejerskab for sin egen udvikling - der er partner på disse udsendelser. Der er tale om en kommerciel partner, men der er også tale om et fælles mindset om udvikling af mennesker, som Mediano deler med eye4TALENT. 

Læs og hør meget mere om dansk talentudvikling i sektionen Mediano U, som er lavet i samarbejde med eye4TALENT: Mediano U. Eye4TALENT  er en platform for talent-udvikling, hvor det hele handler om, at spilleren selv tager ansvar for sin egen udvikling. Det er en 360 graders platform, hvor alt er samlet ET sted, så spillere, trænere, scouts og managers kan se det samme.

Se mere på Eye4Talent.com. 

Foto: Getty Images/Lars Rønbøg

Sunderland-fortællingen: Klub og fans på kollisionskurs i historisk nedtur

Sunderland-fortællingen: Klub og fans på kollisionskurs i historisk nedtur

Mediano Championship: Sæsonstatus, dygtige danskere og gribende lidelseshistorier

Mediano Championship: Sæsonstatus, dygtige danskere og gribende lidelseshistorier