logo.png

Vi giver det smukke spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store fodboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Troels Bech om Masterclass, ambitioner, efterslæb og Europa

Troels Bech om Masterclass, ambitioner, efterslæb og Europa

Den første pokal i mange år kom i hus, men forløsningen er alligevel udeblevet, og europæisk deltagelse (sådan for alvor) ligger mange år tilbage. Men mange ting går alligevel den rigtige vej ifølge sportsdirektør i Brøndby IF, Troels Bech, der i denne samtale giver sit blik på tingenes tilstand i klubben netop nu.

Af Sture Sandø

Podcasten i denne artikel er optaget torsdag d. 9. august i Beograd, hvor Brøndby samme aften spiller imod Spartak Subotica. Mediano er inviteret med til Serbien af Brøndby på en ledig plads i et chartret fly, og vi har selv afholdt vores udgifter i Serbien.

Brøndby IF har tæt på maksimum point i Superligaen, og ser ud til at være kommet mere glidende fra start end de nærmeste konkurrenter. Det til trods for en stor udskiftning i spillertruppen. Men sæsonen er blot fire kampe gammel, og skulle Brøndby leve op til favoritværdigheden og slå serbiske Spartak Subotica ud over to kampe, så venter der stadig to playoff-kampe imod enten polske Lech Poznan eller Genk fra Belgien, der alt andet lige vil være en noget større mundfuld.

Klubben har i de seneste to år med Alexander Zorniger i spidsen været i to pokalfinaler og været tæt på mesterskabet, mens det stadig er mere end 10 år siden, at Brøndby har nået et europæisk gruppespil, hvilket må siges, at være en bet.

I denne udgave af Mediano Special går vi tæt på sportsdirektør i Brøndby IF, Troels Bech, der blandt andet fortæller om:

Hør også om:

  • Betydningen af at komme med i Europa League-gruppespillet
  • Sit arbejde med truppens sammensætning - blandt andet ud fra alder, nationalitet, og regionale tilhørsforhold
  • Balancen mellem at skabe resultater på den korte bane og talentudvikle på samme tid
  • Brøndby Masterclass og de store ændringer, der er sket i løbet af det seneste halve år
  • De punkter, hvor Brøndby er foran den 8-årige 6.4-strategi og de punkter, hvor man stadig er efter
  • Hvordan man kommer videre efter skuffelsen i sidste sæson, hvor mesterskabet gled Brøndby af hænde
  • Købmandsskab og længden på kontrakter og de aftaler, der ikke nødvendigvis er nedfældet på papir
  • Rollen som sportsdirektør kontra cheftræner og det, det indebærer at arbejde langsigtet
Embed Block
Add an embed URL or code. Learn more

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Mediano Preview - Lidt Europa League-review, lidt Preview og en masse derby-optakt

Mediano Preview - Lidt Europa League-review, lidt Preview og en masse derby-optakt

Hammer & Brüchmann: Fokus på FC Midtjylland og klubbens ambitioner om et nyt dynasti i dansk fodbold

Hammer & Brüchmann: Fokus på FC Midtjylland og klubbens ambitioner om et nyt dynasti i dansk fodbold